GAZ-53 GAZ-3307 GAZ-66

Morfoloģijas stunda. Nodarbība-pētījums "Morfoloģija. Runas daļas." VII.Studējošo patstāvīgais darbs

Krievu valodas stundu piezīmes. 3. klase.

Nodarbības tēma:"Lietvārda morfoloģiskā analīze."

Mērķis. Attīstīt spēju parsēt lietvārdu kā runas daļu.

Uzdevumi.

    Zināt lietvārda īpašības, tā lomu teikumā.

    Prast parsēt lietvārdu kā runas daļu, izmantojot algoritmu.

    Spēt strādāt pāros, grupās, patstāvīgi; analizēt savu darbību un biedru darbu; veikt salīdzinošo pārskatīšanu un pašnovērtējumu.

    Spēt izvēlēties uzdevumus atbilstoši savam līmenim.

Aprīkojums.

    Darba lapas ar diferencētiem uzdevumiem katram bērnam.

    Aploksnes ar grupu uzdevumiem.

    Standarti analīžu un diferencētu uzdevumu veikšanai.

    Algoritmi darbam pāros, grupās, individuāli, izvēloties noteikta līmeņa uzdevumus.

    Lietvārdu morfoloģiskās analīzes algoritms.

Nodarbības gaita.

es.Organizācijas moments.

Šodien klasē mūs gaida daudz interesantu darbu. Atveriet piezīmju grāmatiņas, pierakstiet numuru, lielisks darbs.

Strādāsim pēc šī plāna.

Plāns.

    Ievads tēmā. Grupu darbs.

    Tēmas atvēršana. Nodarbības mērķu un uzdevumu noteikšana.

Lietvārda morfoloģiskās analīzes algoritma sastādīšana.

    Zināšanu un prasmju pielietošana. Darbs pāros.

Patstāvīgs diferencēts darbs.

    Nodarbības kopsavilkums.

    Atspulgs.

II. Ievads tēmā.

Mūsu nodarbības tēma ir jāatklāj pašam.

- Lai to izdarītu, apvienosimies grupās.

Bet vispirms atkārtosim algoritmu darbam grupās.

1.Darbs grupās.

Algoritms darbam grupās.

    Sapulcēties grupās.

    Iegūstiet uzdevumu.

    Sāciet strādāt pie skolotāja pavēles.

    Sadaliet pienākumus starp grupas dalībniekiem.

    Strādājiet kopā.

    Pabeidziet darbu pēc skolotāja pavēles.

1 grupa

Vingrinājums

Sadaliet šos vārdus grupās: īpašvārdi un parastie lietvārdi.

Pierakstiet to savā piezīmju grāmatiņā.

kalns, gaisma, Mēness, kaķis, Barsik, Pamir

2. grupa

Vingrinājums

Sadaliet šos vārdus grupās: dzīvs un nedzīvs.

Pierakstiet to savā piezīmju grāmatiņā.

zeme, Koļa, akmens, jenots, dīvāns, lakstīgala

3 grupa

Vingrinājums

Nosakiet lietvārdu dzimumu un sadaliet vārdus grupās.

Pierakstiet to savā piezīmju grāmatiņā.

logs, kurmis, skapis, karte, ciems

4 grupa

Vingrinājums

Nosakiet lietvārdu skaitu un sadaliet vārdus grupās.

Pierakstiet to savā piezīmju grāmatiņā.

auss, koki, galdi, sakne, vēzis, krēsli

5 grupa

Vingrinājums

Izveidojiet teikumu no šiem vārdiem, pierakstiet to un parsējiet to daļās.

Atrodiet lietvārdus.

Kādas teikuma daļas tās ir?

spīdošs, iekšā, gaišs, Mēness, debesis

2. Grupas atskaite.

3. Atspulgs.

Vai jums šodien patika strādāt grupās?

Kā tu vērtētu savu dalību grupā?

Kādas grūtības radās kopīgā darba procesā?

Ko jūs iemācījāties, strādājot kopā?

4. Darbu apkopošana grupās.

Kura runas daļa ir vārdi, pie kuriem strādājāt grupās?

Kas ir lietvārds?

Ko jūs atkārtojāt, pildot uzdevumus grupās? (Lietvārdu pazīmes un to loma teikumā).

III. Tēmas atvēršana. Nodarbības mērķu un uzdevumu noteikšana.

Mēs jau zinām daudz par lietvārdu, apvienosim šīs zināšanas vienā veselumā un dosim nosaukumu mūsu nodarbības tēmai.

Ko mēs darījām ar lietvārdiem? (Mēs tos sakārtojām: norādījām zīmes un lomu teikumā).

Mēģiniet formulēt nodarbības tēmu.

Tieši tā, mūsu nodarbības tēma ir: “Lietvārda kā runas daļas analīze”.

Kādam nolūkam mēs pētām šo tēmu? (Iemācīties parsēt lietvārdu kā runas daļu).

Kādus uzdevumus jūs izvirzīsit sev, lai sasniegtu šo mērķi?

Kas būtu jāmācās?

Algoritma sastādīšana lietvārda kā runas daļas parsēšanai.

Izveidosim algoritmu lietvārda kā runas daļas parsēšanai.

Algoritms

IV. Zināšanu un prasmju pielietošana.

1. Strādājiet pa pāriem.

Atgriezīsimies pie jūsu rakstītā teikuma:

Debesīs spīd spožs mēness.

Un aplūkosim lietvārdus kā runas daļas:

esopciju II.opcija

Mēness debesīs

(Uzdevums tiek veikts ar savstarpēju pārbaudi pa pāriem, pie tāfeles strādā 2 skolēni).

Pārbaudīsim. Mēs vērtējam.

Ko mēs tagad esam iemācījušies darīt?

Fiziskās audzināšanas minūte.

2. Patstāvīgs diferencēts darbs.

Strādāsim paši.

Jums tiek piedāvāti dažādu grūtības pakāpju uzdevumi, no kuriem izvēlēties.

Atcerieties algoritmu darbam ar daudzlīmeņu uzdevumiem.

Algoritms

    Uzmanīgi izlasiet visas uzdevuma iespējas.

    Padomājiet par katru uzdevumu.

    Saskaņojiet savas vēlmes ar iespējām.

    Izvēlieties uzdevumu, ar kuru varat tikt galā.

    Pabeidziet uzdevumu.

    Analizējiet un novērtējiet iegūto rezultātu un izdarītās izvēles pareizību.

eslīmenī

Atrodiet teikumā lietvārdu un analizējiet to kā runas daļu.

Viss bija klāts ar sniegu.

IIlīmenī

Zvaigznes nodzisa debesīs.

Parsējiet lietvārdu “zvaigznes” kā runas daļu.

IIIlīmenī

Ļena lasīja interesantu pasaku.

Parsējiet lietvārdu “Ļena” kā runas daļu, izmantojot algoritmu.

Algoritms

    Nosauciet runas daļu (nozīmi un jautājumu).

    Ievietojiet vārdu tā sākotnējā formā.

    Uzskaitiet pastāvīgās pazīmes.

    Uzskaitiet nestabilās pazīmes.

    Norādiet, kura teikuma daļa ir šis lietvārds.

Pašcieņa.

Standarta pārbaude.

Atspulgs.

Kādu uzdevumu izvēlējāties? Kāpēc?

Kas radīja grūtības?

Vai jūs varētu izpildīt uzdevumu citā līmenī?

V. Nodarbības kopsavilkums.

Atcerieties nodarbības tēmu.

Vai esam paveikuši mums uzticētos uzdevumus?

Vai nodarbība sasniedza savu mērķi?

VI. Atspulgs.

Kādu mērķi tu sev izvirzīji nodarbības sākumā?

Vai esat to sasniedzis?

Kādu mērķi jūs izvirzītu sev nākamajā nodarbībā?

Kas jums likās interesants nodarbībā?

Kas radīja grūtības?

Pie kā vēl jāpiestrādā?

VII. Mājas darbs.

    Ikviens:

Atcerieties lietvārda kā runas daļas parsēšanas secību. Izveidojiet piezīmi.

    Pēc izvēles:

    vai izveidojiet teikumu, atrodiet tajā lietvārdu un parsējiet to kā runas daļu,

    vai izveidot teikumu, atrast tajā 1 lietvārdu, analizēt to pēc sastāva un kā runas daļu,

    vai izveidot teikumu, atrast tajā 1 lietvārdu, veikt fonētisko analīzi, analizēt to pēc sastāva un kā runas daļu.

Temats:

Nodarbības mērķis:

· iemācīt bērniem atpazīt runas daļas tekstā;

· attīstīt komunikatīvo, pašizglītības kompetenci;

· attīstīt interesi par krievu valodu, literatūru un kultūru.

Aprīkojums:

· mācību grāmata,

· dators,

· signāla kartes,

· mērķis,

· mikrofons.

Nodarbības veids:

NODARBĪBAS NORISE

I. Organizatoriskais moments.

· Sveiki bērni. Sasveicināsimies (sveiciens ir poētiskā formā).

· Tagad mēs pārbaudām jūsu gatavību nodarbībai. Mums būs vajadzīgas mācību grāmatas, piezīmju grāmatiņas un pildspalvas.

· Šodien mēs dosimies cauri pārsteidzošai valstij – krievu valodai.

· Mēs jau esam apmeklējuši dažus krievu valodas stāvus - fonētiku, leksikoloģiju. Kurš var man atgādināt, kas ir šīs valodas sadaļas? (bērnu atbildes).

· Labi darīts, jūs visu atcerējāties. Mūsu ceļojums sākas. Dodamies uz Morfoloģijas valsti, kas atrodas uz trīs salām. Bet, lai mēs nepazustu jūras plašumos, kas mums vajadzīgs? (bērnu mājiens).

· Tieši tā, mums vajag karti! Par laimi, viens no maniem pazīstamajiem literārajiem varoņiem man uzdāvināja vienu šādu burvju kartiņu. Kas, tavuprāt, tas varētu būt?

· Puika Džims no Roberta Stīvensona romāna Dārgumu sala – studentu atbildes (atver prezentāciju, karti)

· Ak, kas viņai vainas? Visi vārdi ir izdzēsti! Iespējams, tas ir tāpēc, ka karte ilgu laiku nav lietota. Bet visu joprojām var labot, jums vienkārši jāatrisina burvju kartes mīklas, un vārdi atkal parādīsies. Un mūsu ceļojuma beigās mēs varēsim nosaukt salas, kas veido Morfoloģijas valsti. Tātad dosimies ceļojumā?

· Atveriet klades, pierakstiet šodienas datumu, nodarbības darbu un mūsu nodarbības tēmu: “Morfoloģija”.

· Bet, lai mums pa ceļam nebūtu "mutinu uz kuģa", mums jāievēro šādi noteikumi:

2. Nekliedz.

3. Esiet iecietīgs.

1. Neatkarīgās runas daļas

1.Lietvārds

· Pirmā sala sastāv no sešām daļām.

· Šeit ir pirmais kartes uzdevums: jums ir jāizmanto atslēga, lai atrisinātu kriptogrammu, kurā ir šifrēts valsts nosaukums (prezentācija)

Lietvārds

· Jūs jau esat iepazinies ar lietvārdu, atcerieties, kas tas ir (bērni saka definīciju).

· Tagad uzrakstiet lietvārdus no dotā teksta un mutiski uzdodiet tiem jautājumu. Uzdevums jāpabeidz piezīmju grāmatiņā ar sarkano līniju.

· Aizlido pēdējie putni. Vakar rooki aizlidoja. Pirms izbraukšanas viņi ilgi kliegdami lidinājās virs birzes.

· Labi darīts! Paskaties, ir parādījies pirmais vārds.

2.Īpašības vārds

· Salas nākamā valsts ir runas daļa, kas apzīmē objekta atribūtu un atbild uz jautājumiem ko? kuru? kuru? Kāda ir runas daļa?

· Tieši tā, tas ir īpašības vārds.

· Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

· Īpašības vārds ir vārds, kas pievienots lietvārdam, lai apzīmētu tā īpašības vai īpašības. Īpašības vārds sakrīt ar lietvārdu pēc dzimuma, skaita un reģistra. Mēģināsim pareizi pierakstīt šīs frāzes, ievietojot trūkstošās galotnes.

· Siltu... skaties, siltu... roku, siltu... pienu;

· auksts... vējš, auksts... laiks, auksts... rīts;

· skaidra... ziema... diena, skaidra... ziema... laiks, skaidrs... ziema... rīts.

· Labie puiši, cik ātri jūs paveicāt uzdevumu. Mūsu kartē ir parādījies cits nosaukums.

3.Darbības vārds

· Mēģiniet noteikt, kurai runas daļai pieder šie vārdi: Es eju, es zīmēju, es rakstu.

· Jā, tie tiešām ir darbības vārdi.

· Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

· Formulēsim noteikumu. Darbības vārds ir runas daļa, kas apzīmē objektu un atbild uz jautājumiem, ko darīt? ko darīt?

· Aizstāt frāzi ar vienu vārdu ar tādu pašu nozīmi.

· Izpildīt izpildi - ..., piedalīties - ..., uzdot jautājumu - ..., ietekmēt - ..., dot rīkojumu - ..., sniegt palīdzību - ..., uzmest skatienu - . ..

4. Ciparu nosaukums

· Spēle "Trīs"

Es jums pastāstīšu stāstu

Pusotra desmita frāžu.

Tiklīdz es saku vārdu "TRĪS" -

Nekavējoties saņemiet balvu!

Kādu dienu noķērām līdaku

Izķidāts, un iekšā

Mēs redzējām mazas zivis

Un ne tikai viens, bet vesels... DIVI.

Pieredzējis zēns sapņo

Kļūsti par olimpisko čempionu.

Skaties, sākumā neesi viltīgs,

Gaidiet komandu:

viens, divi,... MARTS!

Kad vēlaties iegaumēt dzejoļus,

Viņi nav piebāzti līdz vēlai naktij,

Un atkārtojiet tos sev

Nesen stacijā vilciens

Nosauciet skaitļus.

- Aprīkojums. (Metode "Mikrofons») - mutiski. Studenti atbild uz teorijas jautājumiem.v

Skatīt dokumenta saturu
“Nodarbība-brauciens par tēmu: “Morfoloģija” 7. klase”

Nodarbība-ceļošana

par tēmu:

"Morfoloģija"

7. klase

Temats: Morfoloģija. Runas daļu vispārīgs jēdziens.

Nodarbības mērķis:

    iemācīt bērniem atpazīt runas daļas tekstā;

    attīstīt komunikatīvo, pašizglītības kompetenci;

    attīstīt interesi par krievu valodu, literatūru un kultūru.

Aprīkojums:

  • dators,

    signāla kartes,

  • mikrofons.

Nodarbības veids: jauna materiāla apguves nodarbība.

NODARBĪBAS NORISE

I. Organizatoriskais moments.

    Sveiki bērni. Sasveicināsimies (sveiciens ir poētiskā formā).

    Tagad pārbaudīsim jūsu gatavību nodarbībai. Mums būs vajadzīgas mācību grāmatas, piezīmju grāmatiņas, pildspalvas.

    Šodien mēs dosimies cauri pārsteidzošai valstij – krievu valodai.

    Mēs jau esam apmeklējuši dažus krievu valodas stāvus - fonētiku, leksikoloģiju. Kurš var man atgādināt, kas ir šīs valodas sadaļas? (bērnu atbildes).

II. Nodarbības tēmas un mērķa izziņošana.

    Labi darīts, jūs visu atcerējāties. Mūsu ceļojums sākas. Dodamies uz Morfoloģijas valsti, kas atrodas uz trīs salām. Bet, lai mēs nepazustu jūras plašumos, kas mums vajadzīgs? (bērnu mājiens).

    Tieši tā, mums vajag karti! Par laimi, viens no maniem pazīstamajiem literārajiem varoņiem man uzdāvināja vienu šādu burvju kartiņu. Kas, tavuprāt, tas varētu būt?

    Puika Džims no Roberta Stīvensona romāna Dārgumu sala – studentu atbildes (atver prezentāciju, karti)

    Ak, kas viņai vainas? Visi vārdi ir izdzēsti! Iespējams, tas ir tāpēc, ka karte ilgu laiku nav lietota. Bet visu joprojām var labot, jums vienkārši jāatrisina burvju kartes mīklas, un vārdi atkal parādīsies. Un mūsu ceļojuma beigās mēs varēsim nosaukt salas, kas veido Morfoloģijas valsti. Tātad dosimies ceļojumā?

    Atveriet piezīmju grāmatiņas, pierakstiet šodienas datumu, klases darbu un mūsu nodarbības tēmu: “Morfoloģija”.

    Bet, lai pa ceļam nebūtu “mutinu uz kuģa”, mums jāievēro šādi noteikumi:

1. Atbildot uz jautājumiem, pacel roku.

2. Nekliedz.

3. Esiet iecietīgs.

III Jauna materiāla apguve.

1. Neatkarīgās runas daļas

1.Lietvārds

    Pirmā sala sastāv no sešām daļām.

    Šeit ir pirmais kartes uzdevums: jums ir jāizmanto atslēga, lai atrisinātu kriptogrammu, kurā ir šifrēts valsts nosaukums (prezentācija)

Lietvārds

12; 5; 6; 4; 1; 2; 3; 4; 7; 8; 12; 7; 3; 9; 10; 11; 13; 3;

    Jūs jau esat iepazinies ar lietvārdu, atcerieties, kas tas ir (bērni saka definīciju).

    Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Tagad uzrakstiet lietvārdus no šī teksta un mutiski uzdodiet tiem jautājumu. Uzdevums jāpabeidz piezīmju grāmatiņā ar sarkano līniju.

    Pēdējie putni lido prom. Vakar rooki aizlidoja. Pirms izbraukšanas viņi ilgi kliegdami lidinājās virs birzes.

    Labi darīts! Paskaties, ir parādījies pirmais vārds.

2.Īpašības vārds

    Nākamā salas valsts ir runas daļa, kas apzīmē objekta atribūtu un atbild uz jautājumiem, kura? kuru? kuru? Kāda ir runas daļa?

    Tieši tā, tas ir īpašības vārds.

    Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Īpašības vārds ir vārds, kas pievienots lietvārdam, lai apzīmētu tā īpašības vai īpašības. Īpašības vārds sakrīt ar lietvārdu pēc dzimuma, skaita un reģistra. Mēģināsim pareizi pierakstīt šīs frāzes, ievietojot trūkstošās galotnes.

    Silts... skaties, silts... roks, silts... piens;

    auksts... vējš, auksts... laiks, auksts... rīts;

    skaidrs... ziema... diena, skaidra... ziema... laiks, skaidrs... ziema... rīts.

    Gudri puiši, cik ātri jūs paveicāt uzdevumu. Mūsu kartē ir parādījies cits nosaukums.

3.Darbības vārds

    Mēģiniet noteikt, kurai runas daļai pieder šie vārdi: es eju, es zīmēju, es rakstu.

    Jā, tie patiešām ir darbības vārdi.

    Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Formulēsim noteikumu. Darbības vārds ir runas daļa, kas apzīmē objektu un atbild uz jautājumiem, ko darīt? ko darīt?

    Aizstājiet frāzi ar vienu vārdu ar tādu pašu nozīmi.

    Izpildīt izpildi - ..., piedalīties - ..., uzdot jautājumu - ..., ietekmēt - ..., dot pavēli - ..., sniegt palīdzību - ..., uzmest skatienu - .. .

4. Ciparu nosaukums

· Mūsu kartē jau ir trīs vārdi, bet kāda runas daļa ir vārds trīs?

· Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

· Patiešām, šis nosaukums ir cipars, tas apzīmē objektu skaitu vai skaitīšanas secību un atbild uz jautājumiem, cik? kuru?

· Spēle "Trīs"

Trīs - kura runas daļa: cipars vai darbības vārds? Kad mēs to varam droši pateikt? - (Konteksts).

Es jums pastāstīšu stāstu

Pusotra desmita frāžu.

Tiklīdz es saku vārdu "TRĪS" -

Nekavējoties saņemiet balvu!(uz galda skaistā iepakojumā - balva)

Kādu dienu noķērām līdaku

Izķidāts, un iekšā

Mēs redzējām mazas zivis

Un ne tikai viens, bet vesels... DIVI.

Pieredzējis zēns sapņo

Kļūsti par olimpisko čempionu.

Skaties, sākumā neesi viltīgs,

Gaidiet komandu:

viens, divi,... MARTS!

Kad vēlaties iegaumēt dzejoļus,

Viņi nav piebāzti līdz vēlai naktij,

Un atkārtojiet tos sev

Vienreiz, divreiz, bet labāk... PIECI.

Nesen stacijā vilciens

Man bija jāgaida TRĪS stundas.

...Kāpēc jūs nepaņēmāt balvu, draugi?

Kad bija iespēja to izmantot?

Nosauciet skaitļus.

Mūsu zinātniskā ekspedīcija ir gatava turpināt savu ceļu – mērķi un uzdevumi ir skaidri. Atliek pārbaudīt aprīkojumu. Vai visu nepieciešamo (zināšanas) paņēmām līdzi ceļā?

- Aprīkojums. (Metode "Mikrofons») – mutiski. Studenti atbild uz teorijas jautājumiem.

5. Vietniekvārds

    Paskaties, vēlreiz kriptogramma:

Vietniekvārds

4; 3; 5; 2; 6; 1; 4; 3; 7; 1; 3;

    Kāds dīvains vārds ir šis vietniekvārds? Ja pievienojat burtu B vārda sākumam un noņemat E no beigām, tas izrādās vārda vietā. Mēģināsim izdomāt, kāpēc šī runas daļa ir vajadzīga. Pievērsiet uzmanību tekstam:

Man ir draugs Petja. Es sēžu ar Petju pie viena galda. Petja labi mācās. Nesen viņi rakstīja par Petju sienas laikrakstā. Pa ceļam uz skolu es vienmēr piestāju, lai paņemtu Petju. Mēs ejam pa parku. Parkā ir daudz apstādījumu un ziedu. Aiz parka atrodas skola.

    Vai jums nešķiet, ka šeit kaut kas "sāp acī"?

    Protams, atkārtojas tie paši vārdi. Vai mēs varam labot šo tekstu? (verbāli) Pārbaudi sevi.

· Man ir draugs Petja. Es sēžu ar viņu pie viena galda. Viņš labi mācās. Nesen viņi rakstīja par viņu sienas laikrakstā. Pa ceļam uz skolu es vienmēr piestāju, lai viņu paņemtu. Mēs ejam pa parku. Tajā ir daudz zaļumu un ziedu. Aiz tās ir skola.

· Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

· Tagad atklāts piektais tituls.

6.Apstākļa vārds

    Atkal kaut kāds nesaprotams vārds nesaprotamā valodā. Jā, tas ir rebuss!

    Mēģināsim to izdomāt. Lieliski, šis vārds ir apstākļa vārds.

    Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Apstākļa vārds apzīmē darbības zīmi un atbild uz jautājumiem, kur? Kad? Kā? klausies pasaku, ko es tev stāstu.

1. Apstākļa vārdu viltības

Apstākļa vārdi ir viegli veidojami no citiem vārdiem. Un tā nav nejaušība. Apstākļa vārdi krievu valodā parādījās vēlāk nekā citas runas daļas. Līdz tam laikam vārdi un darbības vārdi jau bija nozaguši gandrīz visus vārdus savā īpašumā. Tātad apstākļa vārdiem bija jāpievilina citu cilvēku vārdi. Tas izrādījās visvieglāk izdarāms ar dažiem īpašības vārdiem. Vārda labs galotni aizstāju ar galotni -o-, un tas izrādījās brīnišķīgs adverbs. Labi!

Tad apstākļa vārdi sasniedza lietvārdus. Šeit bija vairāk darba: priekšvārda pārvēršana par priedēkli, galotni par sufiksu. Bet no viena lietvārda tiek iegūta vesela kaudze apstākļa vārdu: bija lietvārds augšā, bet rezultāts bija apstākļa vārdi augšā, augšā, augšā, augšā, augšā, augšā, virsū un pat zirgā - ļoti noderīgs vārds, ja vajag. paskaidrot, ka kādam patīk jāt ar zirgu, nevis pajūgos.

Man ļoti patika šis apstākļa vārds. Viņi mēģināja izdarīt to pašu triku ar īpašības vārdiem, kas nevēlas pārvērsties par apstākļa vārdiem, izmantojot piedēkli -o-. Izrādās? Šeit ir īpašības vārds jauns. Ar sufiksu -о- no tā nevar izveidot apstākļa vārdu, bet ar dažādiem priedēkļiem un sufiksiem - cik vien vēlaties: atkal, atkal, atkal, atkal. Vārds uzvedas pilnīgi jaunā veidā!

Tad apstākļa vārdi sasniedza ciparus un pat darbības vārdus. No diviem tas pārvērtās par diviem un diviem, no auļošanas - auļot un lēcot, no panākšanas - dzenā, no apskāvieniem - par apskāvienu.

Priecīgi apstākļa vārdi. Un studenti, ne tik daudz. Šie apstākļa vārdi ir pārāk līdzīgi lietvārdiem ar prievārdiem. Ej izdomā, kā rakstīt – kopā vai atsevišķi, citādi dažiem apstākļa vārdiem patīk, ja tos raksta īpašā veidā – ar domuzīmi. Tāpēc visu laiku jābūt sardzē, lai nekļūdītos.

    Un tagad mēs veidojam apstākļa vārdus no dažādām runas daļām:

Skaisti - skaisti

Apakšā - zemāk

Pa labi - pa labi

Aizvērt - aizvērt

    Mēs esam uzminējuši visus sešus salas daļu nosaukumus. Un kurš var pateikt, kādos vārdos sauc visas šīs runas daļas? (Neatkarīgas runas daļas)

2. Runas funkcionālās daļas

Fiziskā izglītība pirkstiem.

Salieciet pirkstus un uzskaitiet visas neatkarīgās runas daļas vajadzīgajā secībā.

1.Priekšvārds

    Tomēr mums priekšā vēl divas salas, tāpēc nekavējamies, kuģojam tālāk.

    Kāds dīvains dzejolis, šķiet, ka šeit kaut kā pietrūkst.

Irdens sniegs satumst... Marts,

Ledus pludiņi kūst... logs,

Zaķis skrien... rakstāmgalds

Un... karte,... siena.

    Protams, šeit nepietiek ieganstu. Mums tie ir vajadzīgi, lai savienotu vārdus teikumā. Paskaties, ir parādījies jauns nosaukums, kas nozīmē, ka uzdevumu izpildījām pareizi.

2.Savienība

    Un tagad mums jāatrod atšķirības doto teikumu nozīmē

Bērni devās uz mežu ogot un sēņot.

Bērni devās uz mežu ogot, nevis sēņot.

    Kā piedāvājumi atšķiras? (ar nozīmi) Ar kādiem līdzekļiem nozīme mainās? Kā sauc šo runas daļu?

    Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Saiklis ir runas daļa, kas kalpo, lai savienotu viendabīgus teikuma elementus un vienkāršus teikumus kā daļu no sarežģīta teikuma.

    Izdomājiet un pierakstiet teikumu ar savienojumu un vai a

3. Daļiņa

    Un šie valsts iedzīvotāji runā paši par sevi.

    Pierakstiet dzejoļus, atvasiniet daļiņu rakstīšanas noteikumus.

Mums vajadzētu rakstīt atsevišķi, vai ne?

“Vai mēnesis ir parādījies debesīs?

Līdz rītam būs sniegs,

Un cik tas būtu gaišs!

(O. Kurguzova)

Pirmkārt, pagaidām atcerieties:

Izmantojiet defisi, lai ierakstītu daļiņas –to un –ka:

"Vai jūs neaizmirsāt pirms ēšanas

Mazgāt rokas ar vārītu ūdeni?

Nomazgā rokas - tu spēlēji futbolu -

Un tikai tad apsēsties pie galda.

(O. Kurguzova)

Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

    Daļiņas piešķir papildu nianses citu vārdu vai teikumu nozīmei. Piešķiriet šim teikumam nolieguma, šaubu, apstiprinājuma nozīmi.

Mūs interesē otrās salas nosaukums.

    Kurš var man pateikt otrās salas nosaukumu? (Pakalpojuma runas daļas)

3.Starpsauciens

Palikusi tikai trešā sala. To sauc par starpsaucienu. Klausieties nedaudz neparastu dzejoli, atrodiet starpsaucienus un nosakiet to lomu runā.

Zhzhzhzhzhzhzhzhzhzh

ZhZhzhzh TOP-TOP

F, F, ZHZHZHZHZHZH

JZZZZZ PLAUKS!!!

Zhzhzhzhzhzhzhzhzhzh.....

BAM! BAM! SMACK.

ZHZHZHZH Un kļuva kluss.

BAM! BOOM! DING!..

(T. Sobakins)

Darbs ar mācību grāmatu (158. lpp.)

· Starpsaucieni pauž emocijas un motīvus, bet nenosauc tos vārdā. Sniedziet trīs starpsaucienu piemērus.

IV. Izpētītā materiāla konsolidācija.

    Tagad mūsu karte ir pilnībā atvērta. Paskatieties uz viņu un pastāstiet man, ko mēs šodien mācījāmies stundā (runas daļas). Tātad, no kādām runas daļām sastāv valsts MORFOLOĢIJA?

    Un kā pētāmā materiāla pastiprinājumu iesaku teikumā Mēs šodien pētījām runas daļas, noteikt runas daļas, izmantojot tabulu mācību grāmatas 168. lappusē.

V. Nodarbības rezumēšana. Relaksācija.

Mūsu nodarbība ir beigusies, un es lūgšu jūs ņemt apļus un “šaut” mērķī - uz sarkanā fona apļus piestiprina tie, kas visu saprata, uz dzeltenā - tie, kas visu nesaprata, un uz zilā - tie, kas neko nesaprata mūsu stundā.

Laimīgu burāšanu!!!

14.12.2011 43988 3235

Nodarbība 9-10. Morfoloģija un pareizrakstība. Vārda morfoloģiskā analīze

Mērķis:nostiprināt zināšanas morfoloģijā un teksta analīzes prasmes.

Metodiskās metodes: lingvistiskā analīze, sarunajautājumi, izteiksmīga lasīšana, piesardzīgs diktāts; apjomsskaidrojošs diktāts; salīdzinošā pārskatīšana; patstāvīgs darbs.

Nodarbības gaita 1

es

Lingvistiskā iesildīšanās Parsējot teikumu: Patērētāju attieksme pret dabu ir nepieņemama. Izcelsim un izskaidrosim pareizrakstību, ņemiet vērā, ka predikāts jums

ko ietekmē īss īpašības vārds. II.

Mājas darbu pārbaude 27. uzdevums: izskaidrojam apvienotā un de izvēli

formāla vārdu pareizrakstība. III.

Tēmas “Morfoloģija un pareizrakstība” atkārtošana 14.

1. Saruna par jautājumiem lpp. komentēt.Uz jautājumu Nr. 3. Tagadnes laika darbības vārdimainīt pēc personām un skaitļiem, pagātnes laiks - pēc dzimumaun cipariem. Darbības vārda veidu nosaka jautājums: "Ko darīt?" - ideāls(mācīt, risināt),"Ko darīt?" - nepilnīgs

(mācīt, izlemt). Uz jautājumu Nr. 4. Darbības vārda konjugācija ar uzsvērtu personisko beigas nosaka beigas: (tu ej - es konjugācija, tu stāvi - IIkonjugācija). Darbības vārdu konjugācija ar neuzsvērtiem vārdiem ny galotnes nosaka infinitīvs (nenoteikts

forma). Atcerēsimies, ka konjugācija ir darbības vārdu maiņa atkarībā no personām

un cipari: Es dzīvoju, es runāju; Tu tu dzīvo, tu runā; Viņš

dzīvo, runā;Mēs dzīvojam, runājam; Tu dzīvot, runāt; Viņi

Ņemiet vērā, ka patskaņu galotnes sakrīt tikai 1. personāvienskaitlī un visu citu darbības vārda formu galosprecizēttiek ievēroti patskaņi e vai y (dzīvojam, dzīvojam, dzīvojam...), darbības vārds runāt - un vai Es (saku, saka, saku...). TātadVisi krievu valodas darbības vārdi mainās ar dažiem izņēmumiem. Ieslēgtspiemērs, darbības vārds gribu mainās divos veidos: dažas no formām - saskaņā ar Es taisni sieva (gribu, gribu) daļa - līdz II (gribu, gribu, gribu); tas pats attiecas uz darbības vārdu palaist.

Ir tikai divi mainīšanas veidi: dažiem darbības vārdiem ir burti ar personiskajām galotnēm e, y (ju), cits - un a (i). Tas ir, taisniDarbības vārdu kustība ir objektīvi pastāvoša to formu atšķirībašūpoles, sen pamanītas un ierakstītas. Tādējādi tas ir nepieciešamsatcerieties tikai divus burtus (sauksim tos par signālburtiem)katrai konjugācijai: priekš es konjugācijas - patskaņi e, y (ju), Par Y konjugācija - un a (i).

Piemēram, kādai konjugācijai pieder darbības vārds? gulēt"? Konjugēsim (tas ir, mainīsim) to ar personām un skaitļiem: es guļu gulēt, gulēt, gulēt, gulēt, gulēt. Patskaņi un es viņi runā par ka šis ir II konjugācijas darbības vārds.

Grūtības sākas tur, kur patskaņu galotnes nav uzsvērtas.Šajā gadījumā tiek piemērots noteikums, kas ļauj noteikt balsijaunas galotnes, tas ir, konjugācija. Iesniegsim to tabulas veidā. Sāksim ar otro konjugāciju.

I konjugācija

II konjugācija

skūšanās, gulēšana, skūšanās + visi pārējie darbības vārdi (in -pie, -pie, -ut utt.) "Signāla" burti - e, y(y)

visi darbības vārdi iekšā - tas, izņemot skūšanās, gulēja, izklāj + 11 izņēmuma darbības vārdi. "Signāla" burti - un a(i)

Veidlapā ir viegli atcerēties vienpadsmit izņēmuma darbības vārdus dzejoļi:

Brauciet, turiet, skatieties un redziet, elpojiet, dzirdiet, ienīstiet, un paļaujieties, un grozieties, Un apvainojiet un izturiet. Ņemiet vērā, ka prefiksi un postfiksi (-sya, sya) neietekmē tiešodarbības vārdi (piemēram: dzirdēt konjugāti kā dzirdēt, spin- Kā virpuļot utt.).

Algoritms darbības vārdu galotņu un darbību sufiksu pārbaudeiTagadnes divdabis ir ļoti vienkāršs:

Mēs ievietojam pašreizējā vai nākotnes laika darbības vārdu (vai divdabi) sākotnējā formā

Mēs nosakām konjugāciju (ir ērtāk “izmēģināt” darbības vārdu vispirms uz otro konjugāciju: ir mazāk iespēju izvēlēties).

Mēs aizstājam burtu “signāls” darbības vārda (vai divdabīgā sufiksa) beigās.

Tie ir atkarīgi...t: atkarīgs; II konjugācija (prāvas) -Es; atkarīgs.

Karogi re. ..T: planēt; es konjugācija - yu; lido.

Ir svarīgi atcerēties, ka konjugācija ir darbības vārdu personisko galotņu maiņa, un sākotnējās formas noteikšana ir nepieciešama tikai darbības vārdiem ar neuzsvērtām galotnēm. Jā, darbības vārds sēdēt personas galotnes ir uzsvērtas, tas pieder pie II konjugācijas (sēžu, sēžu...).

2. Tēmas “Runas nominālo daļu morfoloģija” atkārtošana.

Cik deklināciju ir lietvārdiem?

-Kādi lietvārdi tiek klasificēti kā nenosakāmi? Kādā viņu iezīme?

Vai visi lietvārdi krievu valodā ir locīti? Kāda ir nenosakāmu lietvārdu izcelsme? (Aizgūti vārdi.)

Kādās kategorijās īpašības vārdi tiek iedalīti? (Kvalitatīvi: gaišs, laipns; radinieks: tērauds, pilsētnieks; īpašums: māte, lapsa.)

Ar ko kvalitatīvi īpašības vārdi ir īpaši? (Atribūts izpaužas lielākā vai mazākā mērā: gaišāks, spilgtākais, spilgtākais. Kvalitatīviem īpašības vārdiem ir īsa forma: spilgti.)

Kā tiek rakstīti negatīvi vietniekvārdi? (Negatīvos vietniekvārdus raksta kopā, ja tiem nav prievārdu: neviens, bet ne ar ko. Uzsvarā raksta ne, bez uzsvara - ne: neviens - neviens.)

Kādās kategorijās tiek iedalīti skaitļi? (Kvantitatīvi: viens, divi, trīsdesmit seši; kārtas: pirmais, otrais, trīsdesmit seši.)

Kā tiek samazināti saliktie kardinālie un saliktie kārtas skaitļi? (Saliktajiem kardinālajiem skaitļiem tiek noraidīti visi vārdi: četri simti sešdesmit astoņi. Saliktiem kārtas skaitļiem tiek noraidīts tikai pēdējais vārds: tūkstoš deviņi simti astoņdesmit deviņi.)

3. Piesardzības diktāts.

Vingrinājums: noteikt lietvārdu deklināciju un reģistru, izskaidrot vārdu rakstības izvēli.

Pasludini mača beigas, dzīvo greznībā, no nerūsējošā tērauda..., skaista broša, par vēlu atgriešanos, lasipar pazudušo, nevienam nezināmu, liesmās nodegušo ekspedīcijues, kliedz no prieka, gulbja kakls, izveidojies divatātūkstotis pieci, rakstiet Jevgēnijai, ar labu treneri, neviensnezināja, kaujas sauciens, dzimis Sibīrijā, nav ar ko runāt, līdzvērtīgidivsimt metri, koki klāti salnā, tas viss ir par berzi, burts materi, nerātns palaidnība, apdegums ar karstu ēdienu, uz ilgu attālumi, Anastasijas tālruņa numurs.

IV.Darbs ar tekstu

1. 28. uzdevums: teksta lasīšana, atbildes uz jautājumiem.

2. Ziņojuma plāna sastādīšana.

3. 29. uzdevums: teksta lasīšana, viedokļu apmaiņa par apgalvojumu Denija Lomonosova.

V. Studentu ziņa

Individuāla uzdevuma īstenošana.

Mājas darbs

30., 32. vingrinājums.

Nodarbības gaita 2

es Lingvistiskā iesildīšanās

Skaidrojošs diktāts.

Jaudīgs ekskavators, nepieciešama palīdzība, dzeloņi rožu gurni,ūdensizturīgs lietusmētelis, tinte zīmēšanai, mākoņu bars, nakts sardze,bīstams plēsējs, piecdesmit tūkstoši, jūs atrodaties nepazīstamā vietāziņas, peldēšana krasta tuvumā, labākais tenisists, aptieciņa, lupata mašīnas logu slaucīšanai, bērnu raudāšana, Kanēļa rullīti, sagriež dažus gabalus.

ko ietekmē īss īpašības vārds. II.

1. 30. uzdevums: izteiksmīga lasīšana, galvenā diskusija teksta domas un virsraksti.

Galvenā ideja: spēcīgs dabas spēks. Virsraksta opcija:"Vētra". Apskatīsim, kā teksts ir strukturēts: trīs mazās rindkopāsparādītas dabas parādības attīstības stadijas. 1. rindkopa - pērkona negaisa vēstneši, 2. - kulminācija, 3. - izlāde.

- Ar kādiem līdzekļiem tiek panākts attēla efekts? ko?

Efekts tiek panākts, pirmkārt, kodolīgums: īsumsun apraksta jauda. Otrkārt, aliterācija - kombinācija arpatskaņu skaņas. 1.rindkopā - sibilantu un sonorantu kombinācija "r"; 2.- ripošanas skaņas nostiprināšana "r" uzsvērts ar kontrastu kombinācijas ar "X", radot izsaukuma iespaidu: "Ak!";3. - pārsvars šņācošie, nododot lietus skaņu.

Svarīgu lomu spēlē arī sintaktiskie līdzekļi: rinda vienadzimtie locekļi, darbības vārdu pārpilnība, daudzvienība, pieaugoša gradatums (lidoja viens piliens, tad otrs, bungoja... saplaisāja... izrullēts).

2. 32. uzdevums: “ķēdes” pārbaude.

III. Tēmas “Morfoloģija un pareizrakstība” atkārtošana

Vingrinājumu veikšana par darbības vārdu morfoloģiju.

1. 36. uzdevums: mutiski.

Nodarbība-prezentācija veltīta vienai no sarežģītajām izglītības tēmām absolventu sagatavošanā vienotajam valsts eksāmenam. Nodarbība ļaus absolventiem atsaukt atmiņā teorētisko materiālu un nostiprināt to, veicot praktiskos uzdevumus.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Žirohova Valentīna Aleksandrovna - krievu valodas un literatūras skolotāja

Nodarbība-lekcija ar sarunas elementiem

Krievu valoda 11. klasē

Runas morfoloģija un kultūra. Krievu valodas morfoloģiskās normas.

Nodarbības mērķi:

  1. padziļināt zināšanas par runas "morfoloģisko normu" jēdzienu;
  2. identificēt morfoloģisko normu pārkāpumus un praktizēt prasmes pareizi veidot un lietot dažādu runas daļu vārdu gramatikas formas;
  3. attīstīt studentu komunikatīvās un lingvistiskās kompetences;
  4. paaugstināt runas kultūras līmeni un izkopt mīlestību pret krievu valodu;
  5. attīstīt valodas izjūtu.

Darba formas:

  1. individuāla, frontāla, tvaika pirts.

Mācību metodes:problēmu meklēšana

Aprīkojums: prezentācija, testi, kartītes, čipi atbildēm.

Epigrāfs: 1. “Drošākais veids, kā iepazīt cilvēku, ir viņa garīgā attīstība, morālais raksturs, raksturs - klausīties, kā viņš runā” (D.S. Lihačovs)

2. Nepareizs vārdu lietojums noved pie kļūdām domāšanas jomā un pēc tam dzīves praksē. (D.I. Pisarevs).

Nodarbības gaita.

  1. Organizatoriskais brīdis.

Skolotāja vārds. Sveiki! Apsēdies.

Šodien jāvada stunda par gatavošanos vienotajam valsts eksāmenam par uzdevumiem, kas saistīti ar runas morfoloģiju un kultūru, ar ko saskaras absolventi, pildot A un B tipa uzdevumus.

Atveram klades, pierakstam datumu, darba veidu (ievērojam burtnīcas uzturēšanas pareizrakstības režīmu).

Ceru, ka mūsu sadarbība būs auglīga un noderīga. Darba forma būs dažāda: grupa, frontālā, pāra. Pāru un grupu darba galvenais princips ir savstarpēja cieņa.

  1. Zināšanu atjaunināšana. Skolotāja vārds.

Mūsu sarunas tēma ir runa. Cilvēka runa ir viņa vispārējās kultūras lakmusa papīrs. Literārās valodas prasme ir izglītības un inteliģences pazīme. Nodarbības laikā runāsim par krievu valodas normām, par šo normu pārkāpumiem un mācīsimies savā runā pareizi lietot dažādu runas daļu vārdu gramatiskās formas. Darba gaitā ir jāparāda maksimālas valodas zināšanas un jāparāda, cik attīstītas ir katra no jums komunikācijas spējas. Bet pats galvenais, es ceru, ka mūsu nodarbība palīdzēs uzlabot runas kultūras līmeni un mīlestības un cieņas sajūtu pret krievu valodu.

Uzmanību ekrānam! Lūk, izcilākā klasiķa rakstnieka Antona Pavloviča Čehova vārdi: "Inteliģentam cilvēkam vāja runāšana ir jāuzskata par tādu pašu nepieklājību kā nespēja lasīt un rakstīt." 1. slaids. ( Piezīmju grāmatiņas ieraksts)

Kā jūs saprotat A.P.Čehova vārdus?(Studenti izsaka savu viedokli).

Kāpēc, jūsuprāt, mēs savu stundu sākām ar A.P.Čehova paziņojumu? Par ko īsti mēs runāsim stundā?(Par pareizu runas runu.)

Kāpēc mums ir jārunā skaisti un pareizi?

Nosauciet svarīgākās labas runas īpašības.(Pareizība, precizitāte, loģika, tīrība, izteiksmīgums, runas bagātība, tās atbilstība, atbilstība stilistiskajam mērķim.)2. slaids. (Ierakstiet piezīmju grāmatiņā)

- Kura no tālāk norādītajām runas īpašībām, jūsuprāt, ir galvenais labas runas nosacījums?)(Pa labi)

Ko nozīmē “pareiza runa”?(Šī ir runa, kurā tiek ievērotas visas literārās valodas normas). 3. slaids (Ierakstiet piezīmju grāmatiņā)

Ko īsti mēs saprotam ar vārdu “literārās valodas standarts”?(Tas ir vienots, priekšzīmīgs, vispārpieņemts valodas elementu lietojums.) 4. slaids (Ierakstiet piezīmju grāmatiņā)

Uzskaitiet, kādas valodas runas normas jūs zināt. (pareizrakstība, vārdu veidošanas normas, morfoloģiskā, sintaktiskā, leksiskā, stilistiskā, pareizrakstība, pieturzīmes). 5. slaids (Ierakstiet piezīmju grāmatiņā)

  1. Izglītības problēmas izklāsts.

Skolotāja vārds.

Tātad, jūs un es atcerējāmies visas valodas normas. Šo standartu meistarības līmeni īpaši pārbauda vairāki vienotā valsts eksāmena uzdevumi. Jānosaka, kurš no tiem tiks apspriests nodarbībā, izpildot uzdevumu kartītē Nr.1. Mēs lasām un diskutējam grupās.

1. grupa - Pšenņikovs V, Mironova K, Barakhovs A, 2. grupa - Pšenņikovs D, Čemposovs T, Tykinajevs E)

Darbs ar tekstu. Darbs grupās.

Karte Nr.1.

traktors

traktoriem, un beigas ir a traktori un traktori)

– un traktori

  1. Kādas izmaiņas normās ir aplūkotas tekstā? Pamato savu atbildi. (Skolēni diskutē un izsaka savu viedokli).
  1. Ievads tēmā. Nodarbības tēmas formulēšana.

Skolotāja vārds.

Kāpēc valodas morfoloģiskās normas kļuva par runas priekšmetu? (Studenti izsaka savu viedokli).Nodarbības laikā runāsim par krievu valodas morfoloģiskajām normām. 6. slaids. (Ierakstiet nodarbības tēmu).

- Ko mēs saprotam ar morfoloģiskām normām? Kādas grūtības sagādā ar morfoloģiskajām normām saistītu uzdevumu izpilde?

Morfoloģiskās normas ir normas

  1. lietvārdu un īpašības vārdu veidošana;
  2. darbības vārdu formu veidošana;
  3. skaitļu deklinācijas un kombinējamības pazīmes;
  4. pareiza nenosakāmu lietvārdu dzimuma noteikšana ( 7. slaids)

5. Zināšanu padziļināšana.

Skolotāja vārds ar sarunas elementiem.

Nodarbības sākumā mēs noteicām svarīgākās labas runas īpašības.Prasme skaisti runāt un rakstīt jau sen tiek uzskatīta par kulturāla, izglītota cilvēka atšķirīgu iezīmi. D. S. Lihačova un D. I. Pisareva vārdi, kas ņemti par mācību stundu, to vēlreiz apstiprina.8. slaids. (Ierakstiet piezīmju grāmatiņā).

Lai runātu un rakstītu skaisti un pareizi, katram no mums ir jāapgūst valodas normas. Klasē apskatīsim morfoloģisko normu pārkāpšanas gadījumus. Sāksim ar lietvārdiem. Mēs zinām, ka nedzīvu lietvārdu dzimtes kategorija ir formāla: dzimumu nosaka galotnes.

Kā noteikt dzimumu nenosakāmiem lietvārdiem, kuriem nav galotņu?

Darbs ar kartēm. Darbs grupās.

Karte Nr.2.

2) Ponijs, šimpanze, cetse, kakadu, iwasi. 1 grupa

5) NVS, ANO, Maskavas Valsts universitāte, Hidroelektrostacija, FSB. 2. grupa

Lūdzam apmainīt kartītes un pārbaudīt atbilžu pareizību. Atbildes uz slaida.

Atbilde. 9. slaids

  1. Zīda trokšņa slāpētājs Spilgti kimono vārdi nedzīviem priekšmetiem
  2. Destruktīvā viesuļvētra attiecas uz s.r., m.r., zh.r.
  3. Sarežģīta hindi valoda
  4. Garšīgs salami
  1. Sirsnīgs ponijs
  2. Milzīgi šimpanžu vārdi dzīvnieku nosaukumiem
  3. Reti tsetse atsaukties uz m.r., var būt f.r., ja runājam par
  4. Spilgts kakadu par sievieti
  5. Garšīgs Iwashi vārdi “tsetse”, “ivasi”-zh.r.
  1. Jaunā jaunkundze
  2. Burvīgā Fraulein vārdu dzimte, kas apzīmē cilvēkus, atbilst viņu
  3. Prim dandy semi.
  4. veca kundze
  1. Slavenais Ontario dzimums nenosakāmiem īpašvārdiem ir definēts
  2. Dienas laiki pēc vispārīgiem terminiem (pilsēta, upe, tuksnesis, laikraksts)
  3. Saulains Suhumi
  4. Dziļais Kongo
  5. Nedzīvs Gobijs
  1. Tika izveidota NVS
  2. ANO paziņoja, ka salikto vārdu dzimumu nosaka pēc
  3. MSU paziņoja galveno vārdu
  4. Uzcelta hidroelektrostacija
  5. FSB brīdināja
  1. Interesants mēness - parks salikto lietvārdu dzimti nosaka
  2. Audekla lietusmētelis telts divi noteikumi: ja 1. daļa nemainās,
  3. Skaista sieviete -Vēstnieks, tad dzimumu nosaka 2. daļa.

Ja abas daļas ir slīpas, tad saskaņā ar pirmo vārdu

Skolotāja vārds.

Tātad, ko mēs ieguvām, veicot šo darbu? (Mēs izskatījām sarežģītus gadījumus nenosakāmu lietvārdu dzimuma noteikšanā).

Cik bieži jūs ikdienā saskaraties ar atsevišķu vārdu nepareizas izrunas gadījumiem? (Dzīvē bieži gadās brīži, kad rodas šaubas par noteiktu vārdu pareizu izrunu. piemēram)

Secinājums: Lai pārliecinātos, ka runājat pareizi, jums jāatceras negrozāmu lietvārdu dzimuma noteikšanas noteikumi. .

Dažādās identifikācijas testa uzdevumu versijās tiek parādītas nepareizi veidotas vārdu formas. Lai tiktu galā ar šo uzdevumu, jums vajadzētu atcerēties pamatnoteikumus dažādu runas daļu sarežģītāko formu veidošanai, ko izmantot runā.(Prezentācija)

Darbs ar kartēm Nr.3. Individuāls darbs ar savstarpēju pārbaudi.

b) nav pretrunā;

c) šis audums ir vieglāks;

d) kilograms tomātu.

b) nolieciet to uz plaukta;

c) daudz ķiršu;

d) pieredzējuši vadītāji.

a) vairāki tomāti;

b) ļoti auksts;

d) vecie profesori.

a) abas meitenes;

c) vairāki jauni vīrieši;

d) es mēģināšu.

a) apavu pāris;

b) vairāki dvieļi;

c) pieredzējuši ārsti;

d) apmēram piecsimt kilometru.

a) spēcīgākais cīkstonis;

b) veselas smaganas;

c) četrdesmit rubļu;

d) vairāki gārņi.

Atbildes. 11. slaids

a) iztikt ar septiņdesmit sešām dienām;

b) nav pretrunā;

c) šis audums ir vieglāks;

d) kilograms tomātu.

a) par diviem tūkstošiem astoņiem;

b) nolieciet to plauktā;

c) daudz ķiršu;

d) pieredzējuši vadītāji.

A) vairāki tomāti;

b) ļoti auksts;

c) līdz diviem tūkstošiem divdesmit diviem;

d) vecie profesori.

a) abas meitenes;

b) virs četriem tūkstošiem metru;

c) vairāki jauni vīrieši;

d) es mēģināšu.

a) apavu pāris;

b) vairāki dvieļi;

c) pieredzējuši ārsti;

G) apmēram piecsimt kilometru.

a) spēcīgākais cīkstonis;

b) veselas smaganas;

c) četrdesmit rubļu;

d) vairāki gārņi.

Salīdziniet savus secinājumus ar iesniegtajiem noteikumiem 11. slaidā

- Ko jaunu tu šodien uzzināji stundā? Kuras nodarbības daļas jums bija visinteresantākās? Kādi uzdevumi jums sagādāja grūtības?

Tātad, puiši, mēs atcerējāmies visus noteikumus dažādu runas daļu veidošanai. Apkoposim mūsu nodarbību.

  1. Rezumējot.

Ļaujiet man izlasīt īsu citātu no D. S. Ļihačova grāmatas “Vēstules par labo un skaisto”: “Mūsu valoda ir vissvarīgākā mūsu vispārējās uzvedības sastāvdaļa dzīvē. Un pēc tā, kā cilvēks runā, mēs uzreiz un viegli varam spriest, ar ko mums ir darīšana... Laba inteliģenta runa ir jāmācās ilgi un uzmanīgi - klausoties, atceroties, pamanot, lasot un pētot. Bet, lai arī tas ir grūti, tas ir nepieciešams. 12. slaids

Ceru, ka šodienas nodarbībā saņemtā informācija palīdzēs sekmīgi nokārtot vienoto valsts eksāmenu.

7. Atspulgs.

Ko šī stunda tev mācīja? Kādi ir jūsu iespaidi? Kādus vēlējumus jūs vēlētos pateikt man, saviem klasesbiedriem? 13. slaids

8.D/z. Cik bieži mēs pārkāpjam morfoloģiskās normas? Vērojiet citu runu, pierakstiet piemērus.

Karte Nr.1. Izlasi tekstu. Kāda svarīga valodas normas īpašība ir aplūkota tekstā?

Valodas normas ir vēsturiska parādība. Daži no tiem tika izstrādāti jau sen un paliek līdz mūsdienām, un daži ir mainījušies.

Interesanta ir vārda nominatīvā daudzskaitļa galotņu variantu vēsture. traktors . Vārds tika aizgūts divdesmitā gadsimta sākumā no angļu valodas.

Pirmo reizi to ierakstīja “Krievu valodas skaidrojošā vārdnīca” 3. sējumā, kas izdota 1940. gadā. Tikai traktoriem, un beigas ir a (traktors΄) tiek uzskatīts par sarunvalodu, t.i. neliterārs. Pēc 23 gadiem iznāk “Mūsdienu krievu literārās valodas vārdnīcas” 15. sējums. Tas satur abas formas (traktori un traktori)

tiek dotas kā vienādas tiesības, bet traktoru formas ziņā priekšroka tiek dota, tā ir pirmajā vietā. Pēc 20 gadiem tiek izdota “Krievu valodas ortopēdiskā vārdnīca”, kuras beigas- A tiek likts pirmajā vietā, jo tas ir biežāk sastopams. Var pieņemt, ka pēc 10-20 gadiem forma traktoriem standarta vārdnīcās tiks norādītas kā “novecojušas”.

Kādas izmaiņas normās ir aplūkotas tekstā? Pamato savu atbildi.

Karte Nr.2.

Uz kāda pamata tiek grupēti vārdi, nosakiet dzimumu, atlasiet definīcijas. pamatojiet savu atbildi.

1) Izpūtējs, kimono, tornado, hindi, salami.

2) Ponijs, šimpanze, cetse, kakadu, iwasi.

3) Miss, fraulein, dendija, lēdija, kurjers.

4) Ontario, The Times, Sukhumi, Kongo, Gobi.

5) NVS, ANO, Maskavas Valsts universitāte, Hidroelektrostacija, FSB.

6) Luna Park, lietusmētelis-telts, sieviešu vēstniece.

Kartes numurs 3. .

Atrodiet kļūdas vārda formas veidošanā. Nosakiet, kurai runas daļai pieder vārdi, kas satur morfoloģiskas kļūdas. Formulējiet noteikumus, kas nepieciešami pareizai rakstīšanai

1. a) iztikt ar septiņdesmit sešām dienām;

b) nav pretrunā;

c) šis audums ir vieglāks;

d) kilograms tomātu.

a) par diviem tūkstošiem astoņiem;

b) nolieciet to uz plaukta;

c) daudz ķiršu;

d) pieredzējuši vadītāji.

a) vairāki tomāti;

b) ļoti auksts;

c) līdz diviem tūkstošiem divdesmit diviem;

d) vecie profesori.

a) abas meitenes;

b) virs četriem tūkstošiem metru;

c) vairāki jauni vīrieši;

d) es mēģināšu.

a) apavu pāris;

b) vairāki dvieļi;

c) pieredzējuši ārsti;

d) apmēram piecsimt kilometru.

a) spēcīgākais cīkstonis;

b) veselas smaganas;

c) četrdesmit rubļu;

d) vairāki gārņi.

Slaidu paraksti:

Sahas Republika (Jakutija) Olekminskas rajona MBOU "Dabanskas vidusskola" Žirohova Valentīna Aleksandrovna, pirmās kategorijas krievu valodas un literatūras skolotāja
*
*
1. slaids
Inteliģentam cilvēkam vāja runāšana ir jāuzskata par nepiedienīgu kā nespēja lasīt un rakstīt. A.P.Čehovs
*
1. slaids
*
PareizībaPrecizitāteLoģiskumsTīrībaIzteiksmīgums
*
2. slaids
*
*
3. slaids
*
*
4. slaids
*
Ortopiskās vārdu veidošanas normas Morfoloģiskā sintaktiskā leksiskā stilistiskā ortogrāfiskā pieturzīme
*
5. slaids
*
*
6. slaids
*
lietvārdu un īpašības vārdu veidošana; darbības vārdu formu veidošana; funkcionālo homonīmu deklinācija un saderība;
*
7. slaids
*
Visdrošākais veids, kā iepazīt cilvēku, ir viņa garīgā attīstība, viņa morālais raksturs, raksturs – klausīties, kā viņš runā. D.S. Ļihačovs
Nepareizs vārdu lietojums noved pie kļūdām domāšanas jomā un pēc tam dzīves praksē. D.I. Pisarevs.
*
9. slaids
*
1 grupa
Izpūtējs, kimono, tornado, hindi, salami
2. grupa
Ponijs, šimpanze, tsetse, kakadu, iwasi
3 grupa
Mis, Fraulein, Dendy, Lady, Couturier
4 grupa
Ontario, The Times, Sukhumi, Kongo, Gobi
5 grupa
NVS, ANO, MSU, HES, FSB
6 grupa
Luna Park, lietusmētelis, sieviešu vēstniece
*
10. slaids
*
vārdus
ģints
definīcija
Izpūtējs
Vidēji
Zīds
Kimono
Vidēji
Gaišs
Tornado
Vīrietis
Iznīcinošs
hindi
Vīrietis
Grūti
Salami
Sieviete
Garšīgi
*
11. slaids
*
1. Vārdi, kas apzīmē nedzīvus objektus, parasti ir neitrāli; Vīriešu dzimtē ietilpst šādi vārdi: brie, suluguni (siers), kafija, sods, ha, tornado, sirocco (vējš); valodu nosaukumi: hindi, urdu, bengāļu un citi; Sievišķajā dzimtē ietilpst vārdi: salami (desa), kolrābji, brokoļi (kāposti), avēnija, iela (iela) un citi.
*
12. slaids
*
vārdus
ģints
definīcija
Ponijs
Vīrietis
Sirsnīgs
Šimpanze
Vīrietis
Milzīgs
Tsetse
Sieviete
Reti
Kakadu
Vīrietis
Gaišs
Ivasi
Sieviete
Garšīgi
*
13. slaids
*
2. Dzīvnieku nosaukumi parasti attiecas uz vīriešu dzimumu, bet var attiekties arī uz sieviešu dzimumu, ja mēs runājam par mātīti. Sievišķajā dzimtē ietilpst vārdi: tsetse (muša), iwasi (zivis).
*
slaids Nr.14
*
vārdu
ģints
definīcija
Jaunkundze
Sieviete
Jauns
Fraulein
Sieviete
Burvīgs
Dendijs
Vīrietis
Prim
dāma
Sieviete
Vecs
Couturier
Vispārējs veids
Slavens
*
15. slaids
*
3. Vārdiem, kas apzīmē cilvēkus, ir norādīts personas dzimumam atbilstošs dzimums. Vispārējā dzimte ietver animētus lietvārdus, kas vienādi nosauc gan vīriešus, gan sievietes: vis-a-vis, parvenu, protégé, Yankee. Vairums neelastīgo profesiju nosaukumu attiecas uz vīrišķo dzimumu, pat ja mēs runājam par sievieti: viņa ir pieredzējusi māksliniece. Viņš ir slavens kurjers.
*
16. slaids
*
vārdu
ģints
definīcija
Ontārio
Vidēji
Slavens
"laiki"
Sieviete
Ikdienas
Suhumi
Vīrietis
Saules enerģija
Kongo
Sieviete
Pilnīgi plūstošs
Gobi
Sieviete
Nedzīvs
*
1. slaids
*
4. Nenosacāmo īpašvārdu dzimumu nosaka vispārīgais jēdziens (pilsēta, upe, tuksnesis, laikraksts, žurnāls utt.)
*
1. slaids
*
vārdu
ģints
Darbības vārds
NVS
Vidēji
Izglītots
ANO
Sieviete
Deklarēts
Maskavas Valsts universitāte
Vīrietis
paziņoja
hidroelektrostacija
Sieviete
Palaists
FSB
Sieviete
Brīdināts
*
1. slaids
*
vārdu
ģints
definīcija
Lunas parks
Vīrietis
Interesanti
Lietusmēteļu telts
Sieviete
Audekls
Sieviete vēstniece
Sieviete
Skaisti
*
1. slaids
*
5. Salikto vārdu dzimti nosaka galvenais vārds. NVS (Neatkarīgo Valstu Sadraudzība). 6. Vīriešu dzimums ietver šādus vārdus: universitāte, ārlietu ministrija, mājokļu birojs. Salikto lietvārdu dzimumu nosaka divi noteikumi: Ja 1. daļa nemainās, tad dzimumu nosaka 2. daļa: zobenzivs (g.r.), Tsar Cannon (g.r.) Ja abas daļas ir noraidītas, dzimumu nosaka pirmais vārds: dīvāns-gulta (m.r.), klosteris-cietoksnis (m.r.), tērps (m.r.).
*
1. slaids
*
*
1. slaids
*
Īpašības vārdu salīdzināšanas pakāpju veidošanās
Salīdzinošā pakāpe
Superlatīva
vienkārši
salikts
vienkārši
salikts
-E,-EE-EY-VIŅA
VAIRĀK NEKĀ + īpašības vārda sākotnējā forma
-EYSH- -AYSH-
MAZĀK NO VISIEM + oriģinālā īpašības vārda forma
*
1. slaids
*
Formā I.p.pl.h. lietvārdiem var būt variantu galotnes; - s(s) un –a(s).
*
1. slaids
*
-И(-И)
-A(-Z)
adreses, direktors, inspektors, pase, atvaļinājums, tornis, zīds, kupols, zīmogs, enkurs, sāni, buferis, rēķins, vakars, kaudze, tekne, dzirnakmens, inspektors, laiva, jaka, āboliņš, zvans, korpuss, kupols, šķiņķis, rajons, orderis, pase, paipalas, pavārs, pagrabs, profesors, sargs, tenors, feldšeris, vējrādītājs, kaudze, zīmogs.
Dzemdību speciālisti, grāmatveži, bibliotekāri, vēlēšanas, slāņi, šoferi, dispečeri, līgumi, instruktori, inženieri, korektori, ārsti, lifti, virsnieki, spēlētāji, politikas, ostas, printeri, rektori, redaktori, noliktavas, mehāniķi, snaiperi, virpotāji, kūkas, trenažieri, spārni, flotes, frontes, šoferi.
- nulles beigas
-s
Zābaki, filca zābaki, zeķes, plecu siksnas, strīpas, epalets.
Zeķes, ceļgalu zeķes, klipši, atslēgu piekariņi
Armēņi, baškīri, bulgāri, burjati, gruzīni, osetīni, lezgini, rumāņi, tatāri, turkmēņi, turki, čigāni.
Kalmiki, kirgīzi, mongoļi, tadžiki, uzbeki, jakuti, horvāti.
Āboli, plūme.
Apelsīni, mandarīni, tomāti, tomāti, granātāboli.
Ampere, arshin, bit, vats, volts, radiāns, rentgens
Akri, baiti, grami, karāti, kilogrami, hektāri, sliedes.
Grenadieris, huzārs, dragūns, lācis, partizāns.
Kalnrači, sapieri, starpnieki.
*
1. slaids
*
Neitrālie lietvārdi bez stresa
- jā
-jā
R.p. daudzskaitlis -III
R.p. daudzskaitlis - IY
Piekraste - piekrasti, marinēti gurķi - marinēti gurķi
Pankūka - pankūka Dejotājs - dejotājs
Izņēmuma vārdi
Augštece - augštece, lejtece - lejtece, kleita - kleitas, mute - mutes, ceļinieks - braucēji:
Saknes - saknes, lupatas - lupatas, lupatas - lupatas, pārslas - pārslas
Neitrālie lietvārdi stresa apstākļos
- jā
-jā
R.p. daudzskaitlis - VIŅAI
Bise - bises
Rook-roks
Izņēmuma vārdi: šķēps - šķēpi.
*
1. slaids
*
Lietvārds s.r. in I.p. uz -CE R.p. daudzskaitlis uz -EC
Apakštase - apakštase, spogulis - spogulis, dvielis - dvieļi, sirds - sirdis,
Izņēmums: saule - saules
In R.p. daudzskaitlis vairākos lietvārdos w.r. un vispārējā galotne ir nulle vai - EY
Vafele - vafele, cilpa - cilpa, kurpe - kurpe, barža - barža, auskars - auskars, aproce - aproce, galdauts - galdauts.
Ja lietvārds pirms -НЯ ir patskaņis
maigas beigas: dieviete
Ja lietvārds pirms –НЯ ir līdzskaņa
smagas beigas: fabula-fabula
*
1. slaids
*
kvantitatīvi
kārtas
salikts
komplekss
Tikai pēdējais cipars samazinās
Visas sastāvdaļas priekšgala
sešdesmit - sešdesmit pieci simti - pieci simti seši simti piecdesmit seši - seši simti piecdesmit seši
divdesmit sekundes - divdesmit sekundes
*
1. slaids
*
Kolektīvie skaitļi apvienojas
Kolektīvie skaitļi neiet kopā
ar lietvārdu m.r. un vispārējo dzimumu, nosaucot vīriešu kārtas personas: draugs - divi draugi, bārenis - trīs bāreņi
1. ar lietvārdiem, kas apzīmē sievietes: divas meitenes, bet nevar teikt: divas meitenes.
2. ar lietvārdu , kam ir TIKAI daudzskaitļa formas: diena - četras dienas
2. ar lietvārdu m.r., nosaucot dzīvniekus: divas aitas. (jums nevar būt divi vilki, bet var būt divi mazuļi)
3. ar lietvārdu bērni, puiši, cilvēki, seja divi bērni, trīs puiši, četri jaunieši, divas nepazīstamas sejas.
4. ar personvārdiem: esam divi, bija pieci.
5. ar substantivizētiem cipariem un īpašības vārdiem, kas apzīmē personas: iekļuvuši divi, trīs nezināmi cilvēki.
*
1. slaids
*
A.G. Naruševičs “Sagatavošanās metodes vienotajam valsts eksāmenam krievu valodā: stundu plānošana, nodarbību organizēšana, vingrinājumu sistēma”. M. Pedagoģiskā universitāte “Pirmais septembris”, 2010 A.I.Vlasenkov, L.M.Rybchenkova “Krievu valoda”. M “Apgaismība” 2009 N.V. Egorova un citi “Nodarbības pasākumi M. “VAKO”, 2008 T.S. Kudrjavceva un citi “Krievu valoda”. "Bustards", 2002
*
1. slaids
*

Klase: 10

Nodarbības veids: zināšanu vispārināšana un sistematizēšana.

Nodarbības veids: tradicionālā.

Izmantotās tehnoloģijas: interaktīvas aktivitātes (kolektīvais un individuālais darbs), veselību saudzējošas tehnoloģijas.

Nodarbības mērķis: zināšanu sistematizēšana par dažādu runas daļu gramatiskajām iezīmēm.

Nodarbības mērķi:

  • Izglītojoši:
    • papildināt studentu zināšanas par patstāvīgām un funkcionālām runas daļām;
    • iemācīties atpazīt runas patstāvīgo un palīgdaļu gramatiskās iezīmes;
    • iemācīt atpazīt runas daļu, pamatojoties uz gramatiskajām iezīmēm;
    • iemācīties noteikt dažādu runas daļu sintaktisko lomu;
    • iemācīties atšķirt stāvokļa kategoriju un homonīmas runas daļas;
    • iemācīties pielietot pareizrakstības normu zināšanas praksē;
    • iemācīties izskaidrot noteikumus par pieturzīmju likšanu sarežģītos teikumos;
    • iemācīties formulēt problēmu teikumā.
  • Attīstošs:
    • attīstīt prasmes noteikt dažādu runas daļu gramatikas iezīmes;
    • attīstīt vārdu pareizas izrunas prasmes;
    • attīstīt prasmes sarežģītu teikumu sintaktiskajā parsēšanā.
  • Izglītojoši:
    • veidot tolerantas darba attiecības komandā;
    • izkopt laipnu attieksmi pret cilvēkiem un visu dzīvo uz Zemes.

Nodarbības aprīkojums:

Valde– nodarbības tēma: “Atkārtošana. Morfoloģija"; teikums parsēšanai, teikumi analīzei.
Didaktiskais un izdales materiāls– mikroteksti pareizrakstības iesildīšanai

NODARBĪBAS NORISE

I. Organizatoriskais un psiholoģiskais moments

II. Motivācija un mērķu izvirzīšana

– Kādas valodas zinātnes pēta vārdus? (Leksikoloģija, morfēmija, vārdu veidošana, morfoloģija, pareizrakstība.)
– Ko pēta “Morfoloģija”?


(Priekšvārds, savienojums, daļiņa.)

III. Galvenā daļa

1. Ortopiskā iesildīšanās

Skolotājs: Izlasiet mikrotekstus, pievēršot uzmanību iezīmēto vārdu izrunai ( 1. pielikums ) un atbildiet uz jautājumiem:

  • Kura valodas zinātnes nozare pēta vārdu pareizu izrunu? (Ortoēzija)
  • Kas jādara, lai apgūtu akcentoloģiskās normas?

(Iegaumējiet vārdu izrunu.)

2. Zināšanu aktualizēšana par runas daļu morfoloģiskajām iezīmēm

Atrodiet pārejošu darbības vārdu(-s) — 1. daļa
– apstipriniet
Atrodiet kvalitatīvu īpašības vārdu(s) — 2. daļa
komplekss
Atrodi salikteņus, nosaki to dzimumu – 4. daļa
– ASV (daudzskaitlī), FIB (ver.)
Atrodi divdabi, norādi tā gramatiskās pazīmes un veidošanas metodi – 7. daļa
– (pamatojoties uz) apspriests (faktiskā līdzība, apstākļa vārds)
Atrodiet relatīvo īpašības vārdu(s) – 6. daļa
– (līdz) politiskajam (briedumam)
Nosakiet vārda runas daļu ārkārtīgi– 9. daļa
– apstākļa vārds
Nosakiet vārda runas daļu starp– 9. daļa
– atvasināts prievārds
Atrodi īso divdabi – 10. daļu
- apturēta
Nosakiet vārda runas daļu Kas– 10. daļa
– subordinējošais savienojums
Atrodiet demonstratīvo apstākļa vārdu — 11. daļa
- tur

Relaksācija (fiziskā apmācība)

3. Vārdu krājuma un sintakses zināšanu papildināšana

Skolotājs: Atrodiet vārda leksisko nozīmi skaidrojošajā vārdnīcā silts. Nosakiet vārda sintaktisko lomu silts teikumos, kas rakstīti uz tāfeles. Kā tas izpaužas? Ko nozīmē valsts kategorijas vārdi?

4. Zināšanu par sintakse un pieturzīmēm atjaunošana

Skolotājs:- Veiciet pilnu parsēšanu. Novietojiet pieturzīmes un izskaidrojiet to izvietojumu.

Skolotājs: Kādu problēmu var noteikt, pamatojoties uz šo priekšlikumu?
(Vai katram no mums ir jāizkopj “draudzīga sajūta pret visu dzīvo?)

IV. Apkopojot stundu

– Kuras valodas zinātnes nozares jēdzienus atkārtojām? (Morfoloģijas)
– Kas ir “morfoloģija”? (Morfoloģija ir valodas zinātnes nozare, kas pēta vārdu kā runas daļu.)
– Kādās grupās tiek iedalītas visas runas daļas? (Visas runas daļas ir sadalītas neatkarīgajos, palīgos un starpsaucienos.)
– Kuras runas daļas tiek uzskatītas par neatkarīgām? (Lietvārds, īpašības vārds, cipars, darbības vārds, divdabis, gerunds, apstākļa vārds, vietniekvārds, stāvokļa kategorija.)
– Kuras runas daļas tiek uzskatītas par funkcionālām? (Priekšvārds, savienojums, daļiņa.)

Kuri uzdevumi mūsu nodarbībā tev bija viegli un kuri nē?
- Kādi uzdevumi jums patika?

V. Mājas darbs

  • Izdomājiet interesantus uzdevumus par tēmu “Morfoloģija” (krustvārdu mīklas, testi, šarādes utt.)
  • Uzrakstiet eseju par problēmu, kas ietverta mūsu analizētajā teikumā (bez komentāriem par autora nostāju)